دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

پنج مورد از موارد ناممکن در بازیابی اطلاعات

بازیابی اطلاعات یکی از کارهایی است که هر یک از ما هنگام روبرو شدن با حذف اطلاعات و یا گم شدن آنها به هر دلیلی، به آن رو می آوریم تا داده های از دست رفته خود را بازیابی نماییم . روش های مختلفی نیز برای این کار وجود دارد که تضمین می کند اطلاعات شما به طور کامل بازیابی می شوند اما این روش ها همیشه امکان پذیر نیستند و گاهی با برخی مشکلات مواجه می شویم که دیگر کار از کار گذشته و امکان بازگرداندن اطلاعات وجود دارد.

ما در این مقاله می پردازیم که حالت هایی از هارد دیسک که عملا بازیابی اطلاعات آن غیر ممکن است. البته اگر از جمله کسانی هستید که نیاز دارید اطلاعاتتان بازیابی نشود میتوانید از این مقاله نیز استفاده کنید .

چه هارد دیسک هایی ریکاوری نمیشود و اطلاعاتتشان بازیابی نمی شود؟

حتی اگر به طور اتفاقی هارد دیسک تان ضربه خورده است ، خراب شده یا  مایعات را بر روی هارد دیسک خود ریخته اید، باز هم می توانید برای بازیابی اطلاعات درایو خود به متخصصان بازیابی اطلاعات متوسل شوید. با این حال مواردی نیز وجود دارد که اطلاعات شما غیرقابل بازگشت خواهد بود. در این مقاله ما به پنج مورد از آنها خواهیم پرداخت.

هارد دیسک ها به عنوان نوعی دستگاه ذخیره سازی داده بسیار حساس هستند، باید با دقت محافظت شوند اما چنین مشکلاتی در واقعیت، اجتناب ناپذیر است و حوادث مختلفی ممکن است در چنین مواقعی اتفاق بیفتد. به عنوان مثال شما یک فنجان پر از آب را نزدیک هارد اکسترنال و یا لپ تاپ خود قرار می دهید و بعد از آن به طور تصادفی دستتان به آن میخورد و روی هارد اکسترنال هارد خود میریزد .

این مطلب را از دست ندهید   دوربین سونی WX500

وقتی آب بر روی هارد شما بریزد، ممکن است هارد شما بسوزد، به ویژه اگر در حال کار کردن باشد اما هنوز می توانید برای ترمیم هارد و بازگرداندن داده های خود به کمک خدمات بازیابی اطلاعات، داده های آن را بازگردانید.

در چنین مواقعی بهترین کار این است که به متخصصان بازیابی اطلاعات مراجعه کنید و اقدامات لازم را برای بازیابی اطلاعات انجام دهید. البته ناگفته نماند در برخی موارد ممکن است متخصصان شما را نا امید کنند )که البته در این مورد سطح تخصص و ابزار آلات در ریکاوری اطلاعات بسیار مهم است، پس بهترین راه انتخاب حرفه ای ترین مرکز ریکاوری هارد است.

۱. هارد دیسک به دلیل آتش سوزی یا گرمای بیش از حد ذوب می شود

هنگامی که هارد دیسک  شما آتش می گیرد یا دچار گرمای بیش از حد و غیر طبیعی می شود، ذوب می شود. در این سناریو تمام اجزای هارد دیسک تمایل به نابودی کامل دارند، همچنین تخریب زدایی درایو اتفاق می افتد. بنابراین شما به طور قطع باید با داده های خود خداحافظی کنید.

۲. ضربه جدی و سخت به هارد دیسک

ارتعاش بیش از حد در اینجا به معنای فشار بیش از حد به هارد دیسک است، مانند ضربه زدن به هارد با چکش که یک ضربه سخت است. این نوع ضربه می تواند به صدمات بسیار شدید هارد منجر شود. هد هارد دیسک که وظیفه خواندن و نوشتن اطلاعات روی سطح پلاتر دارد ممکن است خراب شود و باعث خرابی بیش از حد به پلاتر ( دیسک ذخیره کننده) شود . اگر سطح پلاتر دچار خط و خش جدی شود یا حتی شکسته شود عملا ریکاوری دیتا امکان پذیر نخواهد بود.

این مطلب را از دست ندهید   تمیز کردن سنسور D

۳. نوسان شدید برق ( جریان الکتریکی)

علاوه بربخش‌های مکانیکی،هارد دیسک شما شامل بسیاری از اجزای الکترونیکی است که به طور قابل‌توجهی در برابر فشار الکتریکی شدید آسیب‌پذیر هستند، در نوسانات کوچک مثل نوسانات USB لپ تاپ ، کامپیوتر یا تلویزیون و دستگاه دیجیتال و … ممکن است برد هارد دیسک یا نهایتا هد هارد دیسک دچار مشکل شود که در اینصورت اطلاعات توسط متخصصین حرفه ای قابل ریکاوری است . اما اگر جریان برق شدید باشد و باعث انفجار هارد دیسک شود قطعا اطلاعات باز نخواهد گشت

۴. داده ها پاک شده باشند و مجددا اطلاعات جدید ریخته شده باشد.

جدا از آسیب های فیزیکی شدید در هارد دیسک، داده ها می توانند غیرقابل بازگشت باشند. به خصوص اگر هارد دیسک از مشکلات منطقی مانند رونویسی یا Overwrite برخوردار باشد. به طور کلی بعید است که بتوان داده هایی که بعد از پاک شدن اطلاعات و ریختن مجدد اطلاعات روی همان منطقه از داده ها را بازیابی کرد. در این حالت اطلاعات قبلی توسط اطلاعات جدید جایگزین یا رونویسی شده اند و اطلاعات قبلی بکلی نابود شده است.

نکته حائز اهمیت این است که پاک شدن اطلاعات به هر دلیلی ، حتی اگر چندین ماه هم گذشته باشد و اطلاعات جدید جایگزین نشده باشد امکان پذیر خواهد بود.

۵. اطلاعات به صورت حرفه ای و کامل پاک شده اند

ابزارهای حرفه ای بسیاری برای پاک کردن داده ها وجود دارد. اگر چنین ابزارهایی را روی هارد دیسک برای پاک کردن کامل داده ها اجرا کنید، بازیابی اطلاعات معمولاً غیر ممکن خواهد بود. در اینجا منظور پاک کردن ساده نیست و استفاده از ابزارهایی که است که کل اطلاعات هارد دیسک را صفر میکنند. پس لازم است قبل از دست زدن به چنین اقدامی اطلاعاتتان را کامل چک کنید.

این مطلب را از دست ندهید   مشخصات دوربین RX100 V
0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 1 =