دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

 7 مشکل شایع فوکوس خودکار دوربین های عکاسی سونی

 7 مشکل شایع فوکوس دوربین بالا بردن وضوح قسمتی از تصویر و ثبت عکسی شارپ تر از سوژه مورد نظر، توسط ابزاری به نام فوکوس دوربین امکان پذیر؛ در اغلب دوربین ها این ابزار، به صورت اتوماتیک فعال و لزومی به مهارت خاصی برای استفاده از آن نیست. برخی عوامل با ایجاد اختلال در عملکرد فوکوس اتوماتیک باعث افت تصاویر و ثبت عکس هایی بسیار تار، در نتیجه اطلاع از این عوامل برای تمام عکاسان ضروریست تا از مواجه با چنین مشکلاتی جلوگیری نمایند.

عدم کالیبراسیون لنز دوربین عکاسی سونی

تنظیم محل دقیق نقطه فوکوس لنز نیازمند تنظیماتی به نام کالیبراسیون و در صورت عدم تنظیم آن فوکوس در محلی جلوتر یا عقب تر از سوژه ی عکاسی رخ داده؛ لذا آشنایی با نحوه صحیح کالیبراسیون ضروری و می توان با انجام به موقع آن از بروز خطا در فوکوس اتوماتیک لنز پیشگیری نمود. اگرچه عدم کالیبراسیون مشکل حاد و جدی به نظر نرسیده، اما انجام آن بدون دانش و مهارت باعث بروز مشکل در سایر سیستم های دوربین؛ بنابراین اگر سر رشته ای در این زمینه ندارید سپردن این کار به مراکز مجاز معقولانه تر، چون هر دوربین تنظیمات مخصوص به خود دارد.

 7 مشکل شایع فوکوس دوربین
 7 مشکل شایع فوکوس دوربین

تمیز کردن مرتب سنسورهای لنز دوربین

میزان بالای حساسیت سنسورهای داخلی دوربین، باعث افزایش دقت اتوفوکوس، در نتیجه کیفیت و وضوح بیشتر تصاویر می گردد. هر دوربین از مجموعه ای سنسور حساس به نور تشکیل، که ورود گردو غبار یا آلودگی به آن، علاوه بر اختلالات عملکردی مانند فوکوس نابجا، باعث آسیب های جبران ناپذیری در لنز ها می شود. کثیفی سنسورها برای عکاسی در نور کم بسیار مشکل آفرین و موجب ناکارآمدی آن ها در محیط هایی با کنتراست پایین می باشد، اگرچه برطرف نمودن آلودگی وارد شده به لنز دوربین، از طریق فیلتر ها تا حدودی قابل پیشگیری اما با اینحال تمیز کردن دوره ای آن توسط تعمیرکاران حرفه ای امری ضروریست.

این مطلب را از دست ندهید   Focus در دوربین عکاسی

تنظیم صحیح مود فوکوس دوربین سونی

برای عکاسی از سوژه های مختلف مود های متنوعی در تنظیمات فوکوس موجود و انتخاب صحیح آن ها برای بدست آوردن عکسی شارپ از مناظر مختلف بسیار مهم، براتی مثال مود عکاسی از پرندگان به دلیل حرکت سریع آن بسیار متفاوت با مود انتخابی برای عکاسی از دریا بوده بنابراین زمان اختلال در فوکوس لنز از انتخاب صحیح مود مطمئن شده یا در این زمینه از فرد با تجربه تری کمک بگیرید.

غیر فعال بودن محدوده فوکوس خودکار

اتوفوکوس ها در دوربین سونی با نشان دادن نقاط قرمز رنگ محدوده فوکوس را به شما نشان داده، اگر هنگام عکاسی این نقاط جابجا یا هیچ جای تصویر دیده نشده به معنی غیر فعال بودن گزینه محدوده فوکوس در تنظیمات دوربین می باشد، همچنین تنظیم نادرست این گزینه باعث شده با انتخاب نقطه مورد نظر برای فوکوس ، سنسور ها پاسخی ندهند چرا که منطقه انتخابی شما خارج از محدوده تعیین شده در تنظیمات دوربین می باشد.

دمای محیط را در نظر بگیرید

دما به عنوان دیگر عامل تاثیرگذار بر عملکرد دقیق سنسورها، دلیل دیگری برای عدم فوکوس به موقع لنز دوربین، معمولا در شرایط آب و هوایی بسیار گرم مانند مناطق کویری رخ می دهد؛ نور شدید  و انعکاس آن به سنسورها باعث ایجاد گرمای بیش ازحد در آن و اختلال در تجهیزات داخلی لنز می گردد. حل این مشکل رایج فوکوس تنها با تغییر شرایط آب و هوایی ممکن، در نتیجه باید از عکاسی طولانی مدت هنگام هآفتاب شدید پرهیز نمایید.

 7 مشکل شایع فوکوس دوربین
 7 مشکل شایع فوکوس دوربین

آلودگی کنتاکت های لنز

رسیدن آلودگی های محیطی به تجهیزات داخلی دوربین همیشه دردسر ساز و رفع آن پیچیده و نیازمند ابزار خاصی و مراجعه به نمایندگی های دوربین می باشد ؛ از جمله این تجهیزات کنتکت ها بوده که کثیفی آن علاوه بر اختلال عملکردش باعث فوکوس نابجای دوربین می شود. قبل از بروز مشکلات جدی تر حتما برای سرویس و تمیز کردن کامل تجهیزات داخلی دوربین به تعمیرکاران حرفه مراجعه نمایید.

این مطلب را از دست ندهید   آموزش بازیابی ویدئو پاک شده از دوربین دیجیتال

نداشتن دانش کافی برای عکاسی

مبتدی بودن رایج ترین دلیل تارشدن تصاویر در هنگام عکاسی، به دلیل استفاده از تکنیک نادرست و استفاده از سرعت شاتر نامناسب یا عدم توانایی در گرفتن عکس از سوژهای متحرک رخ داده یا لرزش دستتان باعث تاری تصویر و افت وضوح آن شده و بنابراین پیدا نکردن نقطه فوکوس اصلا ربطی به خرابی دوربین ندارد.

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =