دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

هیچ چیز مانند هیجان گرفتن یک عکس در طول زندگی نیست… فقط برای اینکه متوجه شوید که تار و بدون تمرکز است. عکس های تار آفت وجود بسیاری از عکاسان است. بسیاری از عکاسان امیدوار کننده به سادگی با نتایج ناخوشایند گرفتار می شوند. این روزها، حالت «خودکار» در اکثر دوربین سونی‌ دیجیتال مناسب، تنظیمات بسیار خوبی را برای به حداقل رساندن تاری انجام می‌دهد. با این وجود، دوربین سونی خود را از هر نوع توپ منحنی پرتاب کنید و چیزی که به نظر یک محیط فوق العاده هوشمند است، ناگهان کاملاً ناکافی می شود. و حالا برای خبر خوب؛ اکثریت قریب به اتفاق مشکلات مربوط به عکس های تار را می توان به یکی از معدود موارد نسبت داد. همه آنها به راحتی قابل اصلاح هستند و از آنها دور می شوند و آنچه در پست امروز به آن خواهیم پرداخت. آیا آماده‌اید مطمئن شوید که هیچ یک از عکس‌های باکلاس جهانی شما در آینده با تاری خراب نمی‌شوند؟

دلایل تاری تصویر

در اینجا شایع‌ترین دلایل تار شدن عکس‌ها و اقداماتی که باید در مورد آنها انجام داد، آورده شده است:

  1. سرعت شاتر خیلی آهسته تنظیم شده است

تا کنون، شایع ترین علت همه عکس های تار تنظیم سرعت شاتر بسیار پایین است. این یک موضوع به یک دلیل ساده است. ممکن است فکر کنید کاملاً قادر هستید دوربین سونی خود را حتی برای یک ربع ثانیه ثابت نگه دارید. اما شما نیستید.

برای اکثریت قریب به اتفاق مردم (به غیر از چند متخصص حرفه ای منتخب)، ثابت نگه داشتن یک دوربین سونی حتی برای چند ثانیه عملاً غیرممکن است. این بدان معناست که اگر سرعت شاتر خود را در محدوده 1/160s تا 1/80s قرار ندهید، تقریباً مطمئناً عکس‌های تار خواهید داشت.

این مطلب را از دست ندهید   گریپ وایرلس جدید دوربین

2-نداشتن درست دوربین سونی

اگر تعدادی عکاس را تماشا کنید که عکس‌های دستی می‌گیرند، بلافاصله متوجه چیز مهمی خواهید شد. همه آنها دوربین سونی های خود را تا حد زیادی به یک شکل نگه می دارند.

برخی آن را موضع عکاس حرفه ای می نامند. و هنگامی که بر آن مسلط شوید، تبدیل به طبیعت دوم می شود (به ما اعتماد کنید).

  • بایستید و پاهای خود را کمی از هم باز کنید
  • برای حداکثر پایداری، یک پا را جلوی پای دیگر بکارید
  • دست خود را زیر لنز به عنوان یک سه پایه انسان موقت نگه دارید (مانند تصویر زیر).
  1. مسائل مربوط به تنظیم دیافراگم

انتخاب تنظیمات دیافراگم مناسب به معنای در نظر گرفتن نوع عکسی است که می خواهید بگیرید. برای هر عکاسی که به دنبال کاهش یا جلوگیری از تاری است، این یک نکته ضروری است.

دیافراگم کوچک اجازه می دهد نور کمتری وارد شود، به این معنی که باید با سرعت شاتر آهسته تر آن را جبران کنید. در این صورت، باید خطر لرزش دوربین سونی را نیز در معادله لحاظ کنید و مطمئن شوید که موضع عکاس خود را کامل کرده اید.

  1. عدم استفاده از سه پایه

البته، تمام مشکلات مربوط به لرزش دوربین سونی (و وضعیت بدنی نادرست) را می توان به سادگی با سرمایه گذاری در یک سه پایه مناسب برطرف کرد.

در واقع هیچ چیز نمی تواند سه پایه را در مورد عکس های 100% بدون تاری جبران کند. اگرچه اگر به دنبال از بین بردن هر اثر لرزش به طور کامل هستید، می‌خواهید یک کنترل از راه دور شاتر را در حالی که در آن هستید انتخاب کنید.

این مطلب را از دست ندهید   نحوه فرمت کردن کارت های SD ایمن

هر دو ابزار فوق‌العاده‌ای برای قرار دادن دوربین سونی شما در نقاطی هستند که نمی‌توانید آن را قرار دهید. و آنها را تا زمانی که اتفاق جالبی بیفتد آنجا رها کنیم.

  1. تکیه بر فوکوس خودکار

فوکوس خودکار می تواند عالی باشد. اما همیشه نمی‌توانید روی دوربین سونی خود حساب کنید تا بدانید واقعاً می‌خواهید روی چه سوژه‌ای در فریم تمرکز کنید.

اگر فوکوس خودکار متعاقباً بر روی چیز دیگری تمرکز کند، در نهایت با عکس‌های تار مواجه خواهید شد. بله، حتی اگر دوربین سونی شما بدون نقص در آن زمان ثابت بود.

حالت AF تک نقطه ای به مراتب بهتر است. این به شما این فرصت را می دهد که هنگام گرفتن عکس روی یک سوژه خاص در کادر قفل کنید. اگرچه برخی هنوز (به طور قابل درک) استدلال می کنند که فوکوس دستی تنها راهی است که می توانید انجام دهید، پس از اینکه بر هنر انجام آن مسلط شدید.

  1. از دست دادن خونسردی

هیجان و اشتیاق همچنین این پتانسیل را دارند که عکس‌هایی را که در غیر این صورت می‌توانستند خارق‌العاده باشند، خراب کنند.

این چیزی است که تقریباً همه عکاسان در مقطعی قربانی آن می شوند. اعصاب شما از بین می رود و برای گرفتن عکسی که نیاز به کمی صبر دارد عجله می کنید.

در انجام این کار، احتمال انجام یکسری اشتباهات مختلف که منجر به تار شدن عکس‌ها می‌شود، بسیار بیشتر است. مشکلات فوکوس، سرعت شاتر اشتباه، لرزش دوربین سونی در اثر حرکات عجولانه – همه تضمین می‌کنند که کیفیت عکس‌های شما را به خطر می‌اندازند. مکث کنید. نفس های عمیق و مداوم بکشید. و لحظه شماری کن عکس های شما از شما تشکر خواهند کرد.

این مطلب را از دست ندهید   کیفیت تصویر در بدنه دوربین

  1. عدم شفافیت لنز

در این مورد باید به دو نکته توجه داشت. اولین مورد این است که حتی کوچکترین اثری از چربی یا جرم از هر نوع روی لنز شما وجود دارد. لنزی که کاملاً تمیز و شفاف نباشد، گرفتن عکس هایی با وضوح بی عیب و نقص را عملاً غیرممکن می کند.

ثانیا، استفاده از فیلترهای پلاستیکی بی کیفیت نیز می تواند تاثیر زیادی بر عکس هایی که می گیرید داشته باشد.

به طور خلاصه، هر چیزی که بالقوه بر وضوح لنز دوربین سونی تأثیر بگذارد، خطر تاری را افزایش می دهد. از سخت افزار با کیفیت استفاده کنید و همیشه در صورت نیاز به لنز خود یک جلا دادن خوب (با یک پارچه تمیزکننده مناسب) بدهید.

  1. استفاده از لنز با کیفیت پایین

نکته آخر اینکه، اگر 100% متقاعد هستید که همه کارها را درست انجام می‌دهید و هنوز نمی‌توانید به نتایجی افتخار کنید، زمان آن رسیده است که سخت‌افزار خود را ارتقا دهید.

برخلاف فریادهای بسیاری از عکاسان آماتور، نسبتاً نادر است که کیفیت لنز دلیل اصلی عکس‌های با کیفیت پایین باشد. اما در عین حال، گام برداشتن به چیزی با کیفیت بالاتر واقعاً می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

لنزهای بدون مارک پر شده با مواد زیرزمینی مقرون به صرفه برای عملکرد در سطح یک لنز درجه یک طراحی نشده اند. این مثل اون خیلی آسونه.

https://camera-sony.ir/1400/08/24/%d8%a2%db%8c%d8%a7-%d8%b4%d8%a7%d8%aa%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a8%db%8c%d9%86-%d8%b3%d9%88%d9%86%db%8c-%d8%a8%d8%af%d9%88%d9%86-%d8%a2%db%8c%d9%86%d9%87-%d8%a7%d9%87%d9%85%db%8c%d8%aa/

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 2 =