دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

فوکوس یا Focus در دوربین عکاسی

Focus در دوربین عکاسی فناوری فوکوس به کار رفته در لنز ها مانند چشم انسان، از طریق شکست نور تصاویر بزرگ را بر روی سنسورهای کوچک حساس به نور دوربین منعکس نموده؛ به همین دلیل لنز را یک وسیله اپتیکی دانسته، چرا که تعبیه چندین اجزاء شیشه ای باعث همگرا شدن نور محیط  در داخل لنز و ثبت عکس می شود. امروزه انوع لنز برای سبک های مختلف عکاسی طراحی و همه آنها از یک قانون فیزیک برای ثبت تصویر بهره برده و آن خمیدگی نور توسط اجسام همگرا و واگرا طوری که تصاویر بزرگ با حفظ تمام جزئیات به عکی کوچکی تبدیل گردد؛ برای درک بهتر این موضوع، به جزئیات ثبت شده بر روی لنز ها مراجعه نمایید؛ چون معمولا در مشخصات فنی توضیحاتی مربوط به تعداد و نوع عناصر اپتیکی فوکوس قید شده است.

Focus در دوربین عکاسی
Focus در دوربین عکاسی

سیستم فوکوس دوربین چه کاری می کند

شاید در نگاه اولی تبدیل یک منظره بزرگ به عکسی کوچک در پشت لنز، فرآیند بسیار پیچیده ای باشد اما سیستم فوکوس لنز ها با شکست نور این  کار عجیب را ممکن نموده و تعداد زیادی فوتون نوری را از محیط دریافت و تصویر فشرده اما کامل بر روی فیلم یا سنسور دوربین عکاسی ثبت کردند؛ البته همگرا شدن نور ها به دلیل ویژگی دیگر سیستم فوکوس یعنی کاهش دهنده سرعت نور ورودی، نیز رخ می دهد زیرا نورها در فضاهای مختلف سرعت متفاوتی داشته و این خاصیت نور به بهتر عمل کردن فوکوس لنز کمک می کند.

زمانی می توان انتظار تصویر عالی داشت، که دوربین فاصله مناسبی از سوژه قرار گرفته باشد؛ زیرا فاصله اجسام از عناصر داخلی لنز ارتباط مستقیمی با محل همگرا شدن نورها دارد؛ اگر فاصله کمتر یا بیشتر از استاندارد تنظیم گردد، بخاطر همگرا نشدن نور سوژه بر روی سنسور داخلی، تصویر مبهم یا تاری ثبت و فرایند تبدیل منظره به عکس دچار اختلال شود.

این مطلب را از دست ندهید   لنز دوربین FE 135mm F1.8 GM

البته توجه داشته باشید منظور از نور در این مقاله، تنها نور خورشید نبوده بلکه هر جسم در پیرامون ما نوری از خود ساطع کرده که ورود این نور به داخل لنز یا چشم ما باعث دیده شدن آن جسم می گردد؛ در واقع این نور ها با عبور از عناصر داخلی لنز بر روی سنسور همگرا و فشرده تا تصویری کوچک از آن شیء بازآفرینی نماید.

Focus در دوربین عکاسی
Focus در دوربین عکاسی

چگونه فوکوس را تنظیم نماییم

بسیاری از افراد مبتدی نمی توانند فاصله مناسب را تخشخیص و فوکوس را بر اساس آن تنظیم نمایند بنابراین لازم است با نزدیک کردن یا دور نمودن دوربین این فاصله را بدست آورده در غیر اینصورت از افراد با تجربه تر در این خصوص کمک بگیرند.تعیین درست فوکوس بستگی به مهارت شما در تشخیص فاصله مناسب لنز تا سوژه داشته در نتیجه با گرفتن عکس های متعدد می توانید به این مهارت برسید. البته برای تنظیم این فاصله لازم نیست خودتان از سوژه دورتر شوید، بلکه می توان براحتی از طریق حلقه مکانیکی تعبیه شده بر روی لنز انجام دهید؛ با چرخواندن حلقه فوکوس نقطه همگرا شدن پرتوها های ورودی تغییر و وضوح جزئیات تصویر را تنظیم نمایید.

تکنیک خارج از فوکوس

وقتی از یک شیء عکاسی و نور تابیده شده از آن وارد لنز دوربین شود؛ از طریق سیستم فوکوس پرتوهای پراکنده آن جسم در یک نقطه همگرا و در نهایت سنسور حساس به نور آن را دریافت می نماید؛ حال اگر این همگرایی در نقطه ای جلوتر از سنسور رخ دهد اصطلاحا خارج از فوکوس گفته شده و موجب کاهش شارپنس تصویر می گردد.

این مطلب را از دست ندهید   دوربین سونی α9

بسیاری از عکاسان حرفه ای از این نکته استفاده نموده و با قسمتی از عکس را به وسیله آن تار می نمایند؛ برای مثال هنگام عکاسی پرتره نور تابیده شده از موژه ها اگه به سنسور برسد باعث وضوح آن و بر عکس خارج شدن پرتوهای منعکس شده از فوکوس، تصویر آن قسمت تار می گردد؛ اگرچه این فرایند یک نوع خطای تنظیم فوکوس محسوب شود اما با کمی خلاقیت با استفاده از آن می توان عکس های زیبایی خلق نمود.

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =