دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

فیلتر UV چیست و آیا برای محافظت از لنز دوربین خود به آن نیاز دارید؟

فیلتر UV یک فیلتر شیشه ای است که به قسمت جلوی لنز دوربین شما متصل می شود و اشعه ماوراء بنفش را مسدود می کند. آنها قبلاً برای عکاسی فیلم ضروری بودند، اما اکنون بیشتر عکاسان از آنها برای محافظت از لنزهای خود استفاده می کنند.

اطلاعات نادرست زیادی در مورد فیلترهای UV در آنجا وجود دارد. برخی از عکاسان قسم می خورند که آنها ضروری هستند، در حالی که برخی دیگر به همان اندازه مطمئن هستند که در کل اتلاف پول هستند. در بعضی از مغازه های عکاسی، فروشندگان اجازه نمی دهند شما را با یک لنز جدید ترک کنید، مگر اینکه شما همچنین برای فیلتر UV کپی کرده اید.

فیلتر UV چیست؟

یک فیلتر UV هنگام ورود به لنز، نور UV را مسدود می کند. برای دوربین خود از آن به عنوان ضد آفتاب استفاده کنید. برخی از فیلم های قدیمی عکاسی نسبت به نور ماوراء بنفش بسیار حساس بودند، بنابراین اگر از فیلتر UV استفاده نمی کنید، در نهایت با یک نور آبی در عکس های خود مواجه خواهید شد. این امر خصوصاً معمولاً اگر در جایی تیراندازی می کنید، نور UV زیادی وجود دارد، مانند یک روز واقعاً آفتابی یا در ارتفاعات.

نکته این است که فیلم های مدرن و حسگرهای دیجیتالی فقط به نور ماوراء بنفش حساس نیستند. این امر بر روی نحوه انجام فیلم های قدیمی تر آنها تأثیر نمی گذارد. این بدان معناست که برای جلوگیری از اشعه ماوراء بنفش برای گرفتن عکس های خوب نیازی به فیلتر UV ندارید. با این حال، این مانع از انتخاب فیلترهای اشعه ماوراء بنفش انتخاب یک استفاده ثانویه به عنوان فیلتر محافظ لنزهای شما نیست. برخی از مغازه های دوربین مایل نیستند اگر یک لنز UV برای محافظت از آن خریداری نکرده اید، به شما اجازه دهند تا با یک لنز جدید به بیرون بروید.

این مطلب را از دست ندهید   دوربین سونی RX10

آیا فیلتر UV از لنز شما محافظت می کند؟

صرفاً انتخاب فیلتر جدید در عوض اینکه لنزهای خود را برای تعمیر تعمیر کنید، بسیار آسان تر است. متأسفانه، اگرچه این تئوری از نظر تئوری خوب به نظر می رسد، اما در عمل واقعاً از آن استفاده نمی شود. استیو پری از قطره گالری Backcountry بار فیلترهای مختلف لنزها و لنزهای مختلف را آزمایش کرد و آنچه که وی پیدا کرد این بود که فیلترها در صورت وجود محافظت به حداقل می رساند.

میزان قابل قبول پری این بود که شیشه موجود در فیلترهای اشعه ماوراء بنفش بسیار ضعیف تر از شیشه ای است که در قسمت جلوی لنزها استفاده شده است، بنابراین فیلترها از قطره هایی که حتی لنز نمی لرزد، شکسته می شوند، صرف نظر از اینکه فیلتر روی آن وجود دارد یا خیر. همچنین، اگر یک لنز به اندازه کافی ضربه خورده باشد که عنصر جلوی آن آسیب دیده باشد، به طور طبیعی مقادیر زیادی آسیب داخلی نیز وجود دارد. حتی در معدود مواردی که فیلتر UV ممکن است از عنصر جلو محافظت کند، به هر حال این لنز مرده بود.

این بدان معنی است که اگر لنز خود را با فیلتر UV رها کنید و فیلتر شکن شود اما نه لنز، تمام کاری که احتمالاً انجام دادید اینست که یک فیلتر را بشکنید. و اگر لنز خود را بدون فیلتر UV رها کنید و شکسته شود، فیلتر آن را ذخیره نمی کند.

این بدان معنا نیست که فیلترهای ماوراء بنفش هیچ محافظتی ندارند. این فقط بدان معنی است که آنها هیچ گونه محافظی از قطره های سخت نمی کنند. آنها برای محافظت از لنزهای شما در برابر گرد و غبار، خراش، ماسه، اسپری دریا و سایر خطرات کوچک محیطی بسیار عالی هستند.

این مطلب را از دست ندهید   لنز دوربین

اثرات نوری فیلترهای UV

یک نکته نهایی در مورد فیلترهای UV وجود دارد: قرار دادن هر شیشه اضافی در مقابل لنزهای شما روی کیفیت تصویر تأثیر می گذارد.

فیلترهای اشعه ماوراء بنفش درصد کمی (بین 0.1 تا 5٪) از نوری که از درون آنها عبور می کند را مسدود می کنند. به دلیل تعامل نور با فیلتر شما، این وضوح و تضاد تصاویر شما را کمی کاهش می دهد. این اثر به سختی قابل توجه است و به راحتی در فتوشاپ ثابت می شود، اما در آنجا است. همچنین در فیلترهای ارزان قیمت از مارک های بدون نام بدتر است. فیلترهایی از قبیل Hoya، B + W، Zeiss، Canon و Nikon کمترین تأثیر را نشان دادند، در حالی که فیلترهای مارک هایی مانند Tiffen بیشترین میزان را نشان می دادند.

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =