دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

7 خطای رایج دوربین سونی دیجیتال و راه حل های آنها

اگر یک دوربین سونی دیجیتال دارید و چندین ماه از آن استفاده می کنید، امکان دارد که 7 خطای رایج دوربین سونی دیجیتال و راه حل های آنها مواجه شوید. اگر مشکلی را تجربه نکرده‌اید یا مبتدی هستید، مشکلات رایج دوربین سونی و راه‌حل آن‌ها نیز به شما کمک زیادی می‌کند. رایج ترین مشکلات دوربین سونی دیجیتال خطای لنز، خطای شاتر، خطای باتری، مشکلات نرم افزاری، خطای کارت SD و بسیاری موارد دیگر است.

تعمیر دوربین سونی دیجیتال یا رفع خطای آن بسیار گران است (گاهی گران قیمت از خود دوربین سونی). با این حال، قبل از تعویض دوربین سونی یا ارسال آن به مرکز خدمات، می‌توانید چند نکته و ترفند را امتحان کنید. بنابراین، در بیایید با 7 خطای رایج دوربین سونی دیجیتال و راه حل های آنها آشنا شویم.

7 خطای رایج دوربین سونی دیجیتال و راه حل های آنها
7 خطای رایج دوربین سونی دیجیتال و راه حل های آنها

رفع خطای شاتر دوربین سونی

گاهی اوقات شاتر دوربین سونی گیر می کند. در این حالت اگر شاتر باز بماند، تصاویری با نوردهی بیش از حد دریافت خواهید کرد و اگر شاتر اصلا باز نشد، عکس‌های سیاه خواهید داشت.

راه حل

اطمینان حاصل کنید که سطح لنز تمیز است و چیزی بین راه وجود ندارد. اگر کثیفی وجود داشت، با کمک برس لنز شیشه را تمیز کنید و سپس با کمک قوطی پر از هوای فشرده اطراف لنز و دریچه را تمیز کنید.
اگر ترفند بالا کمکی نکرد، سعی کنید شاتر را مختل کنید. اگر دوربین سونی شما به حالت‌های دستی اجازه می‌دهد، می‌توانید از اولویت شاتر یا دستی برای تنظیم سرعت شاتر به لامپ یا به کندترین تنظیمات احتمالی استفاده کنید. اگر دوربین سونی شما به حالت‌های دستی اجازه نمی‌دهد، می‌توانید از تنظیمات صحنه نیز استفاده کنید که برای عکس‌برداری در نور کم مانند غروب آفتاب یا آتش‌بازی ساخته شده است.

پس از این کار و در حالی که دوربین سونی هنوز در حال گرفتن عکس است، عکس بگیرید، باتری را خارج کنید (اما دوربین سونی را خاموش نکنید). اگر دوربین سونی شما اجازه تنظیمات دستی را نمی دهد، باید در هنگام گرفتن عکس، برای خارج کردن باتری بسیار سریع عمل کنید. با انجام این کار شاتر قطع می شود و ممکن است شروع به رها شدن کند. ممکن است مجبور شوید این روند را چندین بار تکرار کنید.

این مطلب را از دست ندهید   روش بازیابی عکس های پاک شده از کارت SD

رفع خطای لنز دوربین سونی

خطاهای لنز در دوربین سونی های دیجیتال بسیار رایج است و بیشتر در دوربین سونی هایی که دارای لنزهای بشکه ای هستند دیده می شود. علت اصلی بروز خطای لنز همگی به این دلیل است که کثیفی، گرد و غبار یا ماسه در داخل لنز رسوب می کند یا اینکه لنز کمی از جای خود خارج می شود.

راه حل

سعی کنید ناحیه لنز را تمیز کنید و گرد و غبار یا ماسه ها را پاک کنید. می توانید از قوطی هوای فشرده برای تمیز کردن ناحیه لنز استفاده کنید. همچنین می توانید از سشوار برای تمیز کردن مناطقی که خطر گرما وجود ندارد استفاده کنید.
اگر تمیز کردن ناحیه لنز جواب نداد، باید لنز را به صورت بصری بررسی کنید. بررسی کنید که آیا لنزها به یک طرف کج نشده اند یا خیر. بیشتر مواقع که دوربین سونی از بین می‌رود، ممکن است لنز کج شود و درست کار نکند.

با این حال، توصیه می‌شود برای تعمیر لنزهای آسیب دیده حتماً به مرکز تعمیرات دوربین سونی حرفه‌ای مراجعه کنید، زیرا رفع این مشکل ممکن است آسیب بیشتری به دوربین سونی وارد کند. سعی کنید خطای لنز را تنها زمانی که بودجه ندارید برطرف کنید. سعی کنید لنز استخراج شده را به آرامی فشار دهید مگر اینکه صاف شود و دیگر کج یا کج نشود.

رفع مشکلات نرم افزار دوربین سونی

این یکی دیگر از مشکلات دوربین سونی های دیجیتال است. متوجه خواهید شد که سخت افزار به خوبی کار می کند اما مشکلی در نرم افزار وجود دارد.

راه حل

در این صورت آخرین به روز رسانی نرم افزار دوربین سونی خود را دانلود کنید. فقط “به روز رسانی سیستم عامل” را برای مدل های دوربین سونی خود پیدا کنید و آن را به روز کنید. به روز رسانی نرم افزار آسان و ساده است. شما دستورالعمل نحوه به روز رسانی نرم افزار دوربین سونی خود را از طریق اینترنت پیدا خواهید کرد.
اگر راه حل بالا کمکی نکرد، می توانید دوربین سونی خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. این گزینه را در منوی دوربین سونی خواهید دید.

این مطلب را از دست ندهید   سونی آلفا a6400

رفع خطای باتری دوربین سونی

کاربران زیادی وجود دارند که مشکلات باتری را گزارش می کنند. درست است که خطاهای باتری نیز می تواند برای کاربران دوربین سونی دیجیتال دردسرساز شود.

راه حل

ابتدا مطمئن شوید که باتری کاملا شارژ شده است و همیشه چراغ روی شارژر را بررسی کنید تا مطمئن شوید شارژر کار می کند. همچنین مطمئن شوید که تماس های باتری به درستی و تمیز هستند. اگر تمیز نیست، با کمک پارچه خشک آن را پاک کنید، می توانید از قوطی هوای فشرده نیز برای تمیز کردن آن استفاده کنید.
دوم، باتری‌های مختلف سطح دمای کارکرد متفاوتی دارند. اگر دوربین سونی شما در دمای بالا یا پایین سوئیچ روشن نمی کند، پس از 30 دقیقه در دمای معمولی دوربین سونی را روشن کنید.

اگر دوربین سونی شما روشن شود، تأیید می شود که باتری دوربین سونی شما نمی تواند دمای شدید را تحمل کند. بنابراین، سعی کنید دوربین سونی خود را در سطح دمای معمولی نگه دارید.

تعمیر دوربین سونی مرطوب

این مشکل بسیار رایج است زیرا سوء استفاده از دوربین سونی ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. ممکن است دوربین سونی خود را به اشتباه در رودخانه، ساحل دریا، استخر، پارک آبی یا به سادگی در آب بیاندازید به دوربین سونی شما آسیب می رساند.

راه حل

برای رفع این مشکل باید دوربین سونی را رها کنید تا کاملا خشک شود. بستگی به مقدار آب داخل آن دارد، دوربین سونی ممکن است تعمیر و بازیابی شود یا خیر. اولین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که “دوربین سونی خود را روشن نکنید”.

این مطلب را از دست ندهید   لنز دوربین

بعد از این کار دوربین سونی خود را بگذارید تا کاملا خشک شود. می توانید محفظه دوربین سونی مانند باتری یا هر قطعه دیگری را باز کنید و آنها را به حال خود رها کنید. هنگامی که مطمئن شدید که دوربین سونی کاملاً خشک شده است، محفظه را جمع کنید و آن را روشن کنید تا آسیب نبیند. ممکن است دوربین سونی نیاز به خرید کارت حافظه یا باتری جدید داشته باشد.

رفع خطای کارت SD

گاهی اوقات ممکن است از پیدا کردن مشکل دوربین سونی خود ناامید شوید. و بعداً متوجه خواهید شد که مشکل در کارت SD بوده و در دوربین سونی نیست. اگر “خطای نوشتن” دریافت می کنید، عکس های شما روی کارت نوشته نمی شود. ابتدا چک کنید که کارتتان قفل نباشد و سپس سعی کنید عکس بگیرید.
اگر کارت شما به دلیل گرد و غبار یا خاک آسیب دیده باشد، ممکن است با خطای کارت مواجه شوید. در این حالت مطمئن شوید که قسمت فلزی عاری از گرد و غبار باشد و در صورت وجود گرد و غبار آن را با پارچه میکرو فیبر همراه دوربین سونی برای تمیز کردن لنزها تمیز کنید. همچنین می‌توانید از قوطی هوای فشرده برای تمیز کردن شیار و کارت SD دوربین سونی استفاده کنید تا بتوانند تماس خوبی برقرار کنند.

نتیجه نهایی

دوربین سونی های مختلف از فرمت های متفاوتی روی کارت استفاده می کنند. بنابراین فرمت کردن کارت SD نیز ممکن است این مشکل را برطرف کند. اما قبل از اینکه کارت را فرمت کنید، مطمئن شوید که از عکس های خود یک نسخه پشتیبان از کارت گرفته اید. می توانید گزینه “Format” را در منوی خود دوربین سونی پیدا کنید.

مطالب مشابه که شاید مفید باشد:

تعمیر بدسکتور هارد

ارور های دوربین سونی

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 1 =