دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

AF چشم در دوربین سونی و ویژگی های آن

AF چشم در دوربین سونی ، احتمالاً ویژگی قاتل دوربین های مدرن سونی، به ویژه برای عکاسان پرتره است. جدیدترین نسل دوربین های سونی (A7riii، A9، A7iii) پیشرفت هایی در این ویژگی داشته اند. متأسفانه، من برخی سوء تفاهم ها را در مورد این ویژگی نسبتاً ساده در اینترنت دیده ام، بنابراین امیدوارم این پست راهنمای خوبی باشد.

Sony Eye AF چیست؟

بسیاری از دوربین ها دارای ویژگی های تشخیص چهره هستند. سونی قدمی فراتر گذاشته است، فوکوس خودکار چشمی به طور خودکار چشم سوژه را جستجو کرده و روی آن فوکوس می کند. قرار است فوکوس را روی نزدیکترین چشم سوژه قفل کند. در دوربین‌های قبلی سونی، این ویژگی تنها با مدل‌هایی که در حالت ثابت عکس‌برداری می‌کردند، در حالت AF-S کار می‌کرد.

در حال حاضر، این ویژگی در حالت AF-C نیز کار می‌کند و به شما امکان می‌دهد در حین حرکت سوژه، چشم را ردیابی کنید. از آوریل 2019، یک به‌روزرسانی بزرگ سیستم عامل، نحوه عملکرد این ویژگی را تغییر داد. علاوه بر این، در دوربین های سونی متفاوت عمل می کند.

AF چشم در دوربین سونی
AF چشم در دوربین سونی

تفاوت این دوربین با dSLR چیست؟

بسیاری از دوربین‌های dSLR مدرن قابلیت‌های ردیابی بسیار خوبی دارند، اما هیچ‌کدام به طور خاص به دنبال چشم نیستند. دوربین های نیکون دارای ردیابی سه بعدی عالی هستند. ردیابی سه بعدی در واقع می تواند برای ردیابی چشم سوژه مورد استفاده قرار گیرد.

hگر چشم در کادر نسبتاً بزرگ باشد و اگر عکاس ابتدا فوکوس خاصی را روی چشم شروع کند. سپس، تا زمانی که چشم در کادر بسیار بزرگ بماند و تا زمانی که سوژه در نقاط فوکوس باقی بماند، دوربین می‌تواند چشم را دنبال کند.

این مطلب را از دست ندهید   چگونه از خراش لنز دوربین جلوگیری کنیم؟

در مقابل، پیدا کردن چشم با AF چشم سونی بسیار سریعتر و موثرتر است. نیازی نیست چشم سوژه در کادر بخصوص بزرگ باشد. لازم نیست ابتدا یک نقطه فوکوس را به چشم منتقل کنید – دوربین می تواند به طور خودکار آن را پیدا کند و از آنجایی که جدیدترین دوربین‌های سونی دارای نقاط فوکوس هستند که بیشتر قاب را پوشش می‌دهند، چشم را می‌توان تا لبه‌های قاب ردیابی کرد.

سونی Eye AF چقدر خوب کار می کند؟

در بیشتر موارد، فوکوس خودکار چشمی سونی بسیار خوب کار می کند، اما کامل نیست. یک جعبه سبز کوچک باید در اطراف چشم متمرکز روشن شود. مگر اینکه صورت در قاب خیلی ریز باشد، دوربین کار بسیار خوبی برای پیدا کردن چشم انجام می دهد. در حالی که فوکوس خودکار چشمی سونی باید روی نزدیکترین چشم قفل شود، مواقعی وجود دارد که کادر سبز رنگ را بین چشم ها می بینید.

اگر سر سوژه کج شده باشد تا فاصله فوکوس نسبی زیاد باشد، دوربین با اطمینان نزدیک‌ترین چشم را انتخاب می‌کند. اما اگر فاصله فوکوس دو چشم بسیار نزدیک باشد، مواقعی وجود دارد که AF چشم چشم بعدی را انتخاب می کند. اغلب اوقات، دوربین چشم درست را انتخاب می کند، اما باید توجه داشته باشید که مواقعی نیز دوربین چشم اشتباه را انتخاب می کند.

ممکن است فکر کنید داشتن سوژه های متعدد باعث سردرگمی می شود، اما دوربین به خوبی از پس این موضوع برمی آید. با استفاده از فوکوس نقطه‌ای انعطاف‌پذیر، کافی است نقطه فوکوس را به نزدیک‌ترین نقطه به صورت که سوژه اصلی شماست حرکت دهید و فوکوس خودکار چشمی سونی روی چشم آن فرد قفل می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید   دوربین سونی HX99

تمرکز و زوم دوربین

کیفیت تمرکز بزرگترین مشکل است. در بیشتر موارد، به خصوص اگر کمی عمق میدان داشته باشید، بسیار دقیق است اما همیشه کامل نیست. اگر عمق میدان مخصوصاً باریکی دارید، مواقعی ممکن است به جای عنبیه چشم، روی مژه های چشم متمرکز شود.

اگر در حال تماشای یک سنسور 42 مگاپیکسلی با پیکسل هستید، ممکن است این تفاوت میلی‌متری را در مواردی با عمق میدان بسیار کم مشاهده کنید، مانند این مثال:
برای تصاویر بزرگتر می توانید کلیک کنید. هنگامی که اندازه معمولی مشاهده می شود، فوکوس عالی به نظر می رسد. هنگامی که از نزدیک بررسی کنید، جایی که فوکوس باید روی چشم سمت راست دوربین باشد، خواهید دید که دوربین فقط بسیار بسیار کمی از جلو فوکوس کرده است.

fنابراین، فناوری کاملاً کامل نیست، اما مطمئناً بسیار خوب است. مثال بالا در نور کم بود. جای تعجب نیست که فوکوس ممکن است در نور کم دقت کمتری داشته باشد. در زیر نور بهتر، مثالی را ببینید که در آن چشم AF با وجود عمق میدان بسیار کم، عالی عمل می‌کرد:

آیا این نتایج از یک dSLR سنتی سازگارتر و دقیق تر است؟ بیشتر اوقات من اینطور معتقدم. همانطور که در زیر توضیح داده شد، راه هایی برای بهبود قابلیت اطمینان AF چشم وجود دارد.

نحوه تنظیم سونی Eye AF:

در آوریل 2019 تغییر عمده ای در eye-AF رخ داد. قبلاً یک دکمه سفارشی باید به eye-AF اختصاص داده می شد و فقط زمانی فعال بود که دکمه فشار داده می شد. اکنون می توان آن را طوری تنظیم کرد که «همیشه روشن» باشد. راه اندازی برای SonyA7riii و Sony A7iii…. انتخابی برای تنظیم «AF چهره/چشم» پیدا خواهید کرد.
کافی است «Face/Eye Prty در AF» را روشن کنید، و دوربین به‌طور خودکار چهره‌ها و چشم‌ها را اولویت‌بندی می‌کند. پیش از این، چهره ها در اولویت بودند، اما برای تمرکز روی چشم ها باید یک قدم اضافی بردارید. مرحله اضافی اکنون حذف شده است.

این مطلب را از دست ندهید   دوربین سونی α6600

مقالات مشابه در زمینه دوربین:

نکات مهم در عکاسی

آموزش چگونگی تمیز کردن سنسور دوربین

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =