دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

بدسکتور چیست ؟ روش تعمیر و رفع بدسکتور هارد

بدسکتور بر روی هارد دیسک به تعریف ساده  یک دسته کوچکی از فضای ذخیره سازی هارد  ( سکتور ) است. این فضا دارای عیب است. این سکتور خراب به درخواست‌های خواندن یا نوشتن پاسخ نخواهد داد. بدسکتور‌ها می‌توانند روی هاردهای مغناطیسی و همچنین بر روی هاردهای جدید SSD  ایجاد شوند.

در حالت کلی ۲ نوع بدسکتور وجود دارد: نوع اول از آسیبهای فیزیکی نتیجه می‌شوند(physical  یا hard) و نوع دوم از خطاهای نرم افزاری حاصل می‌شوند که قابل تعمیرند. ( logical  یا soft  ) با ما در آکادمی هارد ایران همراه باشید تا اطلاعات لازم و ضروری در رابطه با بدسکتور را کسب نمایید.

بد سکتورهای فیزیکی

فیزیکال بدسکتور به این معنا است که کلاستر یا ناحیه کوچکی بصورت فیزیکالی خراب می‌شود. یکی از دلایل ایجاد این بدسکتور فیزیکی می‌تواند برخورد یا لمس هد باشد. در مواقعی گرد و خاک نیز باعث بدسکتور‌های فیزیکالی می‌شود. این نوع بدسکتور غیر قابل تعمیر است. مگر اینکه اطلاعات شما برایتان حائز اهمیت باشد که در این حالت ما در آکادمی هارد ایران با تنظیمات خاصی اقدام به ریکاوری هارد بدسکتوری می‌کنیم. لازم به ذکر است بدسکتور‌های فیزیکالی ممکن است باعث صدای ناهنجار هارد دیسک شود.

لاجیکال بدسکتور

کلاستر یا ناحیه از از هارد دیسک است که کارکرد مناسبی ندارد. زمانی که سیستم عامل سعی در خواندن سکتور‌ها می‌کند متوجه ایرادی می‌شود این ایراد ناشی از منطبق نبودن ECC  (Error correction code)  است. این ارور  به این معنا است که محتویات سکتور با قالب ECC مطابقت ندارد. در این حالت هارد دیسک این سکتور را به عنوان بدسکتور علامت گذاری می ‌کند. نکته قابل توجه آن که این سکتور با Overwriting  هارد با ۰ یا low level format  قابل تعمیر است. البته Windows disk check tool هم می‌تواند تعمیر بدسکتور لاجیکالی را انجام دهد.

دلایل ایجاد بدسکتور فیزیکالی

هارد درایوها ممکن است در همان ابتدا با بدسکتور از کارخانه خارج شوند. نکته قابل توجه آن که این خطاها تنها برای هاردهای قدیمی نیست و معمولا در ساخت هارد‌های اس اس دی هم امکان وجود بد سکتور در زمان ساخت وجود دارد.  به همین دلیل هاردهایی از همان اول با چند سکتور خراب تولید می‌شوند. این هارد‌ها به عنوان سکتور معیوب مشخص می‌شود. عموما کارخانه با عملیات خاصی این بدسکتور‌ها را حذف می‌کند و هارد دیسک را بدون بدسکتور تحویل مصرف کننده می‌دهد.

این مطلب را از دست ندهید   نحوه بازیابی عکس های حذف شده از دوربین های DSLR

در هاردها  به دلیل تعداد دفعات بالای خواندن و نوشتن، سکتورها معیوب می‌شوند.

دلایل ایجاد بدسکتور لاجیکالی

بدسکتورهای نرم یا لاجیکالی توسط مشکلات نرم افزاری ایجاد می‌شوند. برای مثال، اگر سیستم شما به طور ناگهانی به علت قطع برق یا کشیده شدن کابل برق خاموش شود، این امکان وجود دارد که هارد درایو در وسط نوشتن یک سکتور خاموش شود. در برخی موارد ممکن است سکتور موجود بر روی هارد حاوی اطلاعاتی باشد که با  error-correction code شان هماهنگ نباشد. در این صورت سکتور به عنوان سکتور معیوب مشخص می‌شود. همچنین ویروس‌ها و نرم افزارهای مخربی که موجب ایجاد مشکل برای سیستم شما می‌شوند، می‌توانند باعث ایجاد بد سکتورهای لاجیکالی و پیشرفت آن‌ها شوند.

از دست دادن اطلاعات

واقعیت این است که بدسکتورها، حتی مواقعی که به نظر می‌رسد هارد درایو به درستی در حال کار است، می‌توانند پیشرفت کنند و باعث خرابی اطلاعات شما شوند. این یکی از دلایلی است که ضرورت گرفتن بک آپ از اطلاعات را مشخص می‌کند. در واقع تنها با داشتن چند کپی از اطلاعات است که می‌توانیم از خرابی اطلاعات به وسیله بدسکتورها، جلوگیری کنیم.

وقتی کامپیوترتون متوجه یک بدسکتور می‌شود،  در اولین قدم آن سکتور را به عنوان بدسکتور علامت گذاری می‌کند و در آینده هنگام خواندن سکتورها آن سکتور خراب را نادیده می‌گیرد و آن سکتور بد را جا به جا می‌کند.

عدم خرابی هارد با وجود چند بد سکتور

نکته جالب توجه در رابطه با بد سکتور‌ها، ایجاد چند بدسکتور در هارد شما حاکی از خراب شدن و از کار افتادن هارد شما نیست. با این حال اگر هاردتون مداوما با پیشرفت بدسکتورها مواجه شود،  می‌توان گفت هارد شما رو به خرابی می‌رود و باعث خراب شدن اطلاعات هارد  شما می شود. در این مرحله نیاز است که از اطلاعات هارد خودتان بک آپ گیری نمایید و هارد را برای تعیمر به مراکز معتبر ببرید.

این مطلب را از دست ندهید   لنز دوربین Vario-Tessar T* E 16-70 mm F4 ZA OSS

چگونگی پیدا کردن بدسکتورها و تعمیر بد سکتور

از آنجایی که خود ویندوز شامل ابزار  a built-in Disk Check tool می‌باشد که می‌تواند هارد را برای یافتن بدسکتورها اسکن کند.

ابزار  check disk بعد از اسکن، بدسکتورهای فیزیکی را به عنوان سکتورهای غیر قابل تعمیر علامت گذاری می‌کند و بدسکتورهای لاجیکالی را در دسته قابل تعمیرها قرار می‌دهد تا بتوانیم آنها را دوباره قابل استفاده کنیم. نکته جالب در رابطه با این ابزار این است که اگر ویندوز متوجه مشکلی در عملکرد هارد دیسک شما شود به صورت اتوماتیک این ابزار را اجرا می‌کند.

نرم افزار‌های اسکن بد سکتور در لینوکس و دیگر سیستم عامل‌ها

بقیه سیستم عامل‌ها مثل لینوکس و OS  دارای ابزار مختص به خود با همین قابلیت هستند.

بد سکتورها در اصل بخشی از واقعیت هارد دیسک‌ها هستند پس هیچ دلیل برای وحشت یا ترس شما در مواجهه با این گونه مشکلات وجود ندارد با این حال همیشه برای اطمینان خاطر خودتون چند کپی از اطلاعاتتون داشته باشید. این کپی برداری از محتوا شما از بازیابی اطلاعات بی‌نیاز می‌کند.

ما روش های مختلفی بصورت مرحله به مرحله به شما آموزش دادیم . هارد دیسک ها پیچیده گی خاصی دارند و شاید با این تکنیک ها تعمیر نشوند . در این برای تعمیر هارد بدسکتوری یا ریکاوری اطلاعات نیاز به تخصص و ابزاز آلات پیشرفته است.

آکادمی هارد ایران با علم کامل به علل‌های ایجاد بدسکتور در انواع هارد دیسک‌ها می‌تواند ریکاوری هارد بدسکتوری را به راحتی انجام دهد. البته تنظیمات خاص و شناخت رفتار‌های هارد دیسک در مواجه با بدسکتور لازمه این کار خواهد بود. با این وجود اگر با توجه به مطالب بالا حدس می‌زنید که هارد دیسک شما بدسکتوری شده است نگران نباشید ما اطلاعات شما را بازیابی خواهیم کرد. کافیست هارد دیسک خود را به دفتر آکادمی هارد ایران بسپارید و اطلاعات خود را بدون کم و کاست از ما تحویل بگیرد.

این مطلب را از دست ندهید   تعویض باتری سونی NEX-7

بازیابی اطلاعات هارد بد سکتور

اگر هارد دیسک شما دچار بدسکتور شود ما  با چند متد خاص بدسکتور هارد دیسک شما را از بین می‌بریم و دوباره شما می‌توانید هارد دیسک خود را مورد استفاده قرار دهید.  این امر باعث کاهش هزینه‌ی شما می‌شود. در کانون هارد ایران هارد دیسک‌های بدسکتوری تعمیر می‌شوند که ارزش تعمیر داشته باشند به زبان ساده اگر هارد دیسک شما دچار بدسکتور فیزیکالی شده باشد هارد شما ارزش تعمیر ندارد. به این معنا حتی اگر تلاش بیش از حد برای تعمیر شود و  پس از صرف این تلاش  هارد شما تعمیر هم شود نمی‌توان آن را  هارد مطئمنی تلقی کرد. از همین رو آکادمی هارد ایران به شما پیشنهاد می‌کند که از این کار صرف نظر کنید. ما هاردی را تعمیر می‌کنیم که ارزش تعمیر داشته باشد و علم به این داشته باشیم که این هارد دیسک برای شما کار خواهد کرد.

اگر نیاز به تعمیر کامل هارد دیسک دارید میتوانید از خدمات تعمیر هارد شرکت آکادمی هارد ایران استفاده کنید. هارد دیسک شما بصورت کاملا حرفه ای تعمیر خواهد شد.

جمع بندی

در این مقاله از آکادمی هارد ایران به بررسی علل به وجود آمدن بدسکتور در هارد دیسک‌ها پرداخیتم. گفتیم که امکان دارد این بدسکتور در  کارخانه به وجود آید. از همین رو نیاز است قبل از مورد استفاده قرار دادن هارد با نرم افزار‌های موجود اقدام به تست بدسکتور هارد نمایید.

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + شانزده =