دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

از راه‌های متداول آسیب‌دیدگی افراد به تجهیزات دوربین سونی خود می‌توان با برخی از روش‌های هوشمندانه‌تر به راحتی اجتناب کرد. در اینجا پنج نکته ساده برای محافظت از دوربین سونی و لنزهای خود برای بهبود طول عمر کلی آنها آورده شده است.

روش افزایش طول عمر لنز دوربین

مهمترین چیزی که باید با تجهیزات دوربین سونی خود تهیه کنید یک کیف مناسب است. یک کیف دوربین سونی اختصاصی برای ایمن نگه داشتن تجهیزات شما طراحی شده است. بر خلاف کیف های معمولی، کیف های دوربین سونی دارای محفظه های بالشتکی هستند تا با لنزها یا دوربین سونی های مختلف خود مطابقت داشته باشند. این محفظه‌ها حرکت را محدود می‌کنند، در حالی که دنده را از هر چیزی که ممکن است به کیف شما برخورد کند، بسته نگه می‌دارد. اگر بخواهید از یک کوله پشتی معمولی استفاده کنید، لوازم دوربین سونی شما به صورت توده ای بزرگ در می آید. هر ضربه ای که کیف احساس می کند باعث می شود که وسایل شما به هم چسبیده و به طور بالقوه باعث آسیب بیشتر شود. درک اینکه چرا سرمایه گذاری روی یک کیف دوربین سونی مناسب بسیار مفید است، منطقی است.

استفاده از کیف دوربین سونی مناسب

 

انواع مختلفی از کیف های دوربین سونی در بازار وجود دارد. انتخاب مناسب برای شما به میزان وسایلی که دارید و مکان هایی که با دوربین سونی خود می روید بستگی دارد. من شخصا از کیف دوربین سونی MindShift Backlight 36L به عنوان کیف استفاده می کنم. من تقریباً در هر شرایط آب و هوایی که بتوانید تصور کنید، این کیف را به سراسر جهان برده ام. حتی بعد از همه اینها، کاملاً جدید به نظر می رسد و کاملاً از وسایل من محافظت می کند. این دوربین سونی در انتهای گران‌تر کیف‌های دوربین سونی قرار می‌گیرد، اما سرمایه‌گذاری ارزشمندی است.

این مطلب را از دست ندهید   دوربین سونی α6600

هرگز وسایل خود را خیس قرار ندهید

این غیر معمول نیست که هنگام عکس گرفتن در زیر باران کمی قرار بگیرید. تا زمانی که دوربین سونی شما در شرایط جوی آب بندی شده باشد، کمی باران آن را از بین نمی برد. با این حال، بسیار مهم است که اجازه دهید دوربین سونی خود قبل از اینکه آن را در کیف خود قرار دهید خشک شود. اگر دوربین سونی خود را خیس قرار دهید، ممکن است شروع به نفوذ به قسمت‌هایی از دوربین سونی کند و باعث آسیب بیشتر شود. علاوه بر این، می تواند باعث ایجاد تراکم در داخل لنز شما شود. این تراکم تقریباً غیرممکن است که پاک شود اگر مه شود و می تواند بر عملکرد لنز شما تأثیر بگذارد.

پس از گرفتن عکس در محیط مرطوب، مطمئن شوید که آب قابل مشاهده از دوربین سونی خود را با حوله پاک کنید. از آنجا، اجازه دهید دوربین سونی روی میز هوا خشک شود تا کار تمام شود. برای انجام این کار، ایده بدی نیست که چند بسته سیلیس را در کیف دوربین سونی خود نگه دارید. این بسته ها بسیار ارزان هستند و برای جذب رطوبت یا تراکم اطراف بسیار خوب عمل می کنند. من حداقل دو تا از آنها را در کیفم نگه می دارم تا مطمئن شوم دوربین سونی و لنزهایم تا حد امکان خشک می مانند.

از کلاهک لنز خود استفاده کنید

بسیاری از عکاسان پس از کنار گذاشتن لنزهای خود از نگه داشتن درپوش لنز بر روی آنها غفلت می کنند. من افراد زیادی را دیده‌ام که کیسه‌ای پر از لنز بدون کلاه دارند. اگر می خواهید بدانید که چگونه از لنز خود در برابر خراش یا آسیب محافظت کنید، استفاده از درپوش لنز ساده ترین راه است. استفاده از درپوش لنز جلو و عقب مهم است. حتی اگر آنها در کیف دوربین سونی شما ذخیره شوند، عناصر شیشه ای به راحتی می توانند خراشیده شوند. فقط انتهای یک زیپ یا بند ساعت شما باعث خراش می شود. در مورد آن هوشمند باشید و از درپوش لنزهای خود برای جلوگیری از آسیب دیدن لنزهای خود استفاده کنید!

این مطلب را از دست ندهید   تعویض باتری سونی NEX-7

دنده خود را به طور منظم تمیز کنید

درست مانند تمام وسایل الکترونیکی، تمیز نگه داشتن آنها مهم است. برای اینکه همه دکمه‌ها، پورت‌ها و عناصر شیشه‌ای را در شرایط بهینه نگه دارید، بهتر است دوربین سونی خود را مرتب تمیز کنید. گرد و غبار و کثیفی به راحتی روی دوربین سونی شما جمع می شود و اگر دوربین سونی را رها کنید تمیز کردن آن سخت تر می شود. یادداشت برداری و تمیز کردن هر نقطه کثیفی روی وسایلتان کمک می کند کارها به خوبی اجرا شوند.

این ایده خوبی است که این کار را هر دو هفته یکبار انجام دهید. اگر در یک محیط واقعا گرد و غباری عکاسی می کنید، تمیز کردن آن در همان روز هوشمندانه است. فقط استفاده از پارچه های لنز میکروفیبر، پفک ها، و محلول تمیز کننده این کار را انجام می دهد!

هرگز درگاه لنز دوربین سونی خود را بیش از حد لازم باز نگذارید

پورت لنز دوربین سونی شما همان سوراخ باز است که هنگام تعویض لنز دوربین سونی خود می بینید. از طریق این پورت، سنسور خود و سایر عملکردهای داخلی حیاتی دوربین سونی خود را خواهید یافت. تمیز کردن این قطعات بسیار سخت تر و فنی تر از قسمت بیرونی آن است. علاوه بر این، اگر داخل دوربین سونی شما آسیب ببیند، هزینه تعمیر بزرگی را به همراه خواهد داشت. برای کاهش خطر ورود گرد و غبار یا آب به داخل بدنه دوربین سونی، زمان باز بودن پورت لنز را به حداقل برسانید.

البته هنگام تعویض لنز هیچ کاری نمی توانید در این مورد انجام دهید. این را به عنوان “هرگز نمی تواند باز باشد” نگیرید، بلکه فقط از آن آگاه باشید. به عنوان مثال، به جای گفتگو در وسط، لنزهای خود را سریع روشن و خاموش کنید. اگر در اطراف شما باران شدید یا گرد و غبار وجود دارد، مراقب باشید. در چنین شرایطی، بهتر است لنز خود را در جای دیگری عوض کنید. هر چه پورت لنز شما کمتر باز باشد، احتمال ورود گرد و غبار یا زباله کمتر خواهد بود!

این مطلب را از دست ندهید   عدم عکاسی DSLR

مقالات مرتبط:

آموزش تعمیر ccd دوربین

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 11 =